Základné info

6. října 2008 v 17:11 |  gravitation-postavy
Jedno upozornění pro všechny, kteří ještě nikdy neměli s Gravitation tu čest - tohle anime je tzv.: Shounen ai - čili pojednává (mimo jiné) o milostném vztahu dvou mužů. Ale bylo by zbytečné kvůli předsudkům odsoudit něco, co jste ještě v životě neviděli, takže kdo chce, ať si prosím přečte tuto recenzi a udělá si obrázek vlastní ^_^. Kdo si myslí, že by shounen ai nerozchodil, tak ať tuto recenzi raději nečte (i když je to škoda...).
Ke Gravitation jsem se dostala naprostou náhodou - přes jedno malé hezké music video - ale hned jsem si tohle anime zamilovala. A po AMVčku jménem "Infection" (podívejte se na AMV.org, máte-li zájem - ale pozor, tohle AMV je plné spoilerů - čili prozrazení děje), jsem Gravitation totálně propadla, protože to bylo první a poslední music video, u kterého jsem brečela (bez komentářů, ano?). Ale trvalo ještě docela dlouho, než se mi dostal tenhle seriál kompletně ke zhlédnutí.
Gravitation má pouhých 13 dílů a dvě OVA, ale rozhodně je na co se dívat. Na své si přijdou nejen fangirls, ale i SA dosud nezkažení jedinci - osobně znám docela dost kluků, kterým se Gravitation líbí, při čemž oni sami se nijak vážně nezajímají o jiné shounen ai/ yaoi tituly. Proč? - Gravitation je totiž komedie a když říkám komedie, myslím KOMEDIE. Nádherným způsobem je v něm naporcován humor s vážnými scénami, takže výsledný mix stojí opravdu za podívání. Zároveň musím říct, že Gravitation patří k těm nejznámějším titulům z shounen ai/yaoi anime tvorby (z manga tvorby by samozřejmě měl pár hodně vážných konkurentů ^^).
Ale k příběhu - o co tady běží. Shuichi Shindou je nadějný mladý zpěvák v dvoučlenné kapele "Bad Luck". Druhou částí kapely je kytarista Hiroshi Nakano přezdívaný Hiro. Shuichi a Hiro společně sní o hvězdné kariéře v hudebním showbyznissu - za pomoci manažera Sakana, který se snaží jak může, ale většina jeho pokusů končí trochu neslavně - z části rovněž Shuichiho vinou. A tak má Sakano-san už za sebou pár pokusů o sebevraždu (skákání z okna se nepovedlo, protože okno bylo metr a půl nad zemí ^_-), dost nervových kolapsů a výčitky typu: "Cítím se jako naprosto neschopný manažer!". Shuichi touží být zpěvákem kvůli svému velkému idolu a velice populárnímu zpěvákovy již rozpadlé kapely Nitlle Grasper - Ryuichimu Sakumovy, kterému se chce Shuichi v každém ohledu podobat. Zatím však moc šancí neměl - pak však přijde zlom - dělat předskokana na konzertě populární skupiny ASK. To by byla naprostá šance prorazit. Shuichi proto píše cestou parkem text k nové písničce Bad Luck (nebo spíše snaží se něco vymyslet), když mu vítr vyrve papír z ruky. Shuichi se za papírem rozběhne, ale ten už mezitím někdo chytil - mladý a dobře vypadající cizinec s (na Japonsko naprosto netypickými) blonďatými vlasy a světlýma ostrýma očima. Cizinec si text Shuichiho písně přečte a prohlásí, že Shuichi má nulový talent a ten text je brak, načež odejde. Shuichi je z toho vedle a další den nemůže myslet na nikoho jiného, než na záhadného cizince, který ho urazil. Hirovy řekne, že by ho chtěl najít kvůli omluvě za ta ostrá slova o jeho talentu, ale sám sobě si přizná, že na něj nemůže zapomenout, protože vypadal tak cool. Když jde toho dne domů, tak toho cizince matně zahlédne v luxusním voze. Vyřeší to po svém - skočí mu před auto...
Jak později vychází najevo, cizinec se jmenuje Yuki Eiri a je známým a toho času nejpopulárnějším spisovatelem románů pro ženy. Shuichi, který právě zjistil, že se do něj zamiloval, ale brzy pochopí, že ten Yuki Eiri, který je prezentován na veřejnosti je jen maska. Za chladným pohledem, jednáním s odstupem profesionála a sebevědomým přehledem se skrývá člověk s bolestnou minulostí a zraněné srdce. A právě Yukiho temná minulost je nejvážnější částí Gravitation.
A tak se rozehrává nejenom jeden složitý milostný vztah, ale i Shuichiho kariéra a zrození hvězdy, jménem Bad Luck. Po té, co do kapely přibude ještě jeden člen - Suguru Fujisaki, který perfektně ovládá klávesy a mixování se může celá věc rozjet. A samozřejmě to nebude věc jednoduchá. Ale Shuichi má kromě té smůly i trochu štěstí, neb hned první předskokanské vystoupení Bad Luck zachrání hvězda z největších - Sakuma Ryuichi (představte si, co by jste dělali, kdyby jste na vašem prvním konzertě byli (z jistého důvodu) naprosto paralyzování a nemohli zpívat, publikum se bouřilo a najednou se odněkud ozval zpěv písně, která byla naprostou hitovkou a objevil se váš velký idol, prošel ze zadních řad až na pódium a tam řekl, že by si všichni měli poslechnout, co chcete zpívat. Tohle je jedna z mých nejoblíbenějších scén z Gravitation! ^^). A štěstí pokračuje - první vlastní konzert, první vystoupení v televizi, první videoklip a milion prodaných CD. A kromě toho rozehrání konkurenčního boje, v kterém jsou jisté osoby schopné jít přes mrtvoly. Touha po slávě je totiž velice nebezpečná věc, stejně jako zdánlivě poklidné vody hudebního showbyznissu. Kdo z nich nakonec vystoupí jako vítěz a koho utopí? To se už musíte podívat sami. Rozhodně to doporučuji, mě totiž tenhle seriál zbavil všech těch zažitých předsudků, kterých je v naší republice ještě dost.
Jak jsem již říkala, Gravitation je komediální seriál. Často se tu vyskytují superdeformed, různé bláznivé kostýmy (pes, banán, zavazadlo (nu což, Shuichi se chtěl zadarmo dostat do New Yorku), plechovka, králík, ožrala,....) apod...Seriál má v komediálním směru opravdu v ruce samé trumfy. Už jenom Ryuichiho rozdvojenou osobnost, Shuichiho úlety stylu "Yuki mě nemá rád!!!!!", Ryuichiho bývalého manažera a nového manažera pro Bad Luck - K-sana, američana se zálibou ve zbraních (a jejich častém používání ^^), a další. Každá postava si nese jistý punc komičnosti - i věčně chladný Yuki má - převážně v kontrastu k Shuichimu - občas jisté komické scénky (v manze povážlivě víc, než v anime). A dohromady to dává komedii, při které by se nesmál opravdu jen málokdo.
Mangu k tomuto anime má na svědomí Maki Murakami. Manga je snad ještě více komediální, než seriál (Kdesi na jednom fóru byla debata na téma manga Gravitation a někdo tam měl trefnou poznámku, že v této manze nejsou dvě stránky bez superdeformed. Po té, co jsem sama mangu četla, jsem té osobě musela dát za pravdu.) a taky rozsáhlejší. Má poněkud jiný design postav, než jaký byl navržen pro anime verzi (Shuichi má například delší vlasy) a o trochu víc charakterů (třeba Shuichi mámu, sestru, apod.). Zatímco anime je víc do stylu shounen anime, manga se více blíží shouju, i tím, že je zde detailněji popisován vztah Yukiho a Shuichiho.
Kapitolou sama pro sebe v anime verzi Gravitation je samozřejmně hudba. Už jenom ten opening "Super Drive" je skvělý song, ale to nejlepší nás čeká v seriálu. Protože se jedná o anime o hudebním byznissu, tak se za 13 dílů vystřídá celkem dost písniček. Já si oblíbila ze všech nejvíc tři - ending "Glaring Dream" (a zároveň jeden ze songů Bad Luck), debutový singl Bad Luck "The Rage Beat" (to je něco, co se prostě MUSÍ slyšet) a nejvíc ze všech "Sleepless Beauty" - největší hit od Nitlle Grasper (DOKONALÁ záležitost ^.^).
Co dodat nakonec? Je jenom na vás, zda se vám bude Gravitation líbit, mě se líbí strašně a proto jsem napsala tuto recenzi. A doufám, že jsou všichni, kdo navštíví tuhle stránku dostatečně tolerantní a pokrokoví vůči takovýmto tématům, které nemají být tabu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.